3/2014 Po okolicy: Połażejewo Giecz Opatówko i Września

Niedziela, 5 stycznia 2014 · Komentarze(6)
Kategoria > 0
Poranek zapowiadał się dość słonecznie, więc już wiedziałem, że spędzę niedzielę częściowo na rowerze ale czułem zmęczenie z wczorajszego napierdzielania. Zanim zdecydowałem wyjechać, musiałem, jedną rzecz w domu zrobić a obiadek przełożyć na później - szkoda czasu ;]. Zastanawiałem się, którędy podreptać rowerem. Napisałęm do Kkkrajek ale niestety dziś jest zajęty, więc plan zdobycia Środy Wlkp legnął gruzach. Co nie oznacza żeby nie jechać w tym kierunku? ; Ciuchy po wczorajszym treningu nie doschły do końca, więc trzeba było skorzystać z awaryjnego zestawu. 

No jak już wywlokłem z tego domu, to było słuchać szum opon i muzykę w uszach dostarczaną przez spotify. Tak tak, wciąż noworoczna playlista ;-). Pierwszym przystankiem była droga, prowadząca do pobliskiego pałacyku Kosińskich w Połażejewie. Wcześniej była zarośnięta ale nowy właściciel zajął się nią (tak się mi wydaje), co zdecydowanie ułatwiło dojazd do głównej drogi Soda - Września. 
Photosphere w Andku. Sesja ;-)Mój krosnajer w skapany w popoludniowym sloncu
Stanąłem w końcu przy ogrodzeniu / bramie do pałacu i podziwiałem znów to, co zaszło na przestrzeni kilku lat, kiedy to z rudery zmienił się w piękny obiekt, z głownym przeznaczeniem na bankiety, nocleg, itp. Sam pałacyk prawdopodobniej powstał przed 1864 rokiem (wtedy poraz pierwszy pojawił sie na pruskich mapach)  na zlecenie Kosińskich (de facto ten sam ród, powiązany z właścicielami Targowej Górki, której właścicielem był generał Antoni Amilkar Kosiński, współtwórca Legionów Polskich we Włoszech). W międzyczasie zauważyłem popierdalającego wojewódzką na białej szosie - jak sie potem okazało, to był  Seba

Brama przed palacykiem KosińskichPalacyk z dziedzińcemDla porównania - przed wykupem i remontem generalnymupierdolony rowerek ;-)
Następnie na szagę dojechałem do Giecza (właściwie to do Grodziczka ;-), siedziby pierwszych Piastów która znajdowała się  na przecięciu najważniejszych szlaków ze Wschodu na Zachód czy też z morza Śródziemnego do Bałtyku. Ale znalazłem  bardzo ciekawą dyskusję na temat rzekomej pierwszej stolicy nie w Gnieźnie a w Gieczu: :

"Gazeta Wyborcza": Najstarszym piastowskim grodem był Giecz, a nie Gniezno. A głównym budowniczym państwa Polan był nie Mieszko I, ale jego ojciec Siemomysł - dowodzą najnowsze badania poznańskich archeologów. Badania dendrochronologiczne nie pozostawiają wątpliwości: gród w Gieczu zbudowano w latach 60. IX wieku - gród w Gnieźnie (dzieciom w polskich szkołach znany m.in. z legendy o Lechu, Czechu i Rusie) postawiono dopiero około 940 roku. Historycy podkreślają jednocześnie, że już przed 940 r. Gniezno mogło odgrywać inną rolę - miejsca pogańskiego kultu. W latach 30. X w., gdy państwo rządzone było przez Siemomysła, ojca Mieszka I (choć stuprocentowej pewności co do tego ojcostwa historycy nie mają), pod topór poszły ogromne połacie lasów w centralnej Wielkopolsce. Z dębowych bali zbudowano wtedy najważniejsze grody formującego się państwa: Gniezno, Bnin i - być może - Poznań. Wiemy też teraz, że to Siemomysł, a nie Mieszko jako pierwszy rozpoczął ekspansję terytorialną. Archeolodzy mają dowody na spalenie i zniszczenie przez Piastów całej sieci grodów plemiennych położonych między Obrą i Baryczą. Po dojściu do władzy Mieszko I przebudował grody założone przez ojca - m.in. ten na Ostrowie Lednickim. W latach 70. X wieku Mieszko przyłączył pas ziemi nadnoteckiej - wały grodu w Santoku datowane są właśnie na 970 r. W tej i kolejnej dekadzie mamy do czynienia z akcją scalania ziem państwa i budowania nowych grodów na terenie całej Wielkopolski. Jak skomentujecie te najnowsze badania archeologiczne?
- Jarpen Zirgin

Na mostku w drodze do Grodziszczka a w tle rzeczna fosa grodziskaPamitkowa tablicaStare i nowe muzeumSanktuarium Matki Bożej Pocieszenia
Jadąc w stronę Nekli, przypomniałem sobie o mauzoleum pw. św. Andrzeja Boboli, na który naprowadził mnie Uziel. I tuż obok Mauzoleum znajduje się duży kamień z tablicą o pochówku powstańca wielkopolskiego Andrzeja Wize oraz jego ojca, posła na Polski Sejm Dzielnicowy w 1918 roku.  Samo mauzoleum było poświęcone Andrzejowi, splądrowane przez radzieckie wojska ale jednak przetrwało do dnia dzisiejszego. Co ciekawe, przypomina to rogalińskie mauzoleum rodu Raczyńskich. 

Mauzoleum w Dzerznicy czy w Rogalinie?Pomnik syna-powstańca i ojca-poslaNo to Hop hop!
Będąc na miejscu spotkałem rodzinę, spacerującą po parku i po rozmowie z nią dowiedziałem się kilku fajnych rzeczy choćby o istnieniu dworu w stylu szwajcarskim w tej samej wsi ale neistety musiałem szybko zmyć, z uwagi na upływający czas. Neklę ominąłem, wolałem udać się w stronę Podstolic a dalej przez Opatówki do mojej Wrześni. Pokręciłem po niej i wróciłem do domu. 

 kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej  w Opatówku
Początkowo było ciężko rozkręcić, postanowiłem sobie, ze nie ma co dziś trenować i że lepiej sobie przypomnieć okoliczne zadupia ;-). I tak włąśnie było dziś! :)

Komentarze (6)

Fajnie pojeździłeś. Dużo ciekawostek, terenu. Ten pałacyk dostał nowe życie, a to cieszy - brawa dla właściciela!

grigor86 19:39 poniedziałek, 6 stycznia 2014

Ładnie odnowili ten pałacyk.

sebekfireman 16:37 poniedziałek, 6 stycznia 2014

Ten kościółek - sanktuarium MB Pocieszenia przypomniał mi podobny kościółek trochę bardziej na południe - sprawdź zdjęcia Po gminie Koźmin Wlkp.

adas172002 13:48 poniedziałek, 6 stycznia 2014

@kkkrajek18: Miales wazniejsze rzeczy na glowie i to jest w porzadku ;-)
@romulus: Musze obczaić jeszcze ten dwór w stylu szwajcarskim oraz wiatrak, który zamieniono na mieszkanie ;-)

bobiko 00:02 poniedziałek, 6 stycznia 2014

O tym mauzoleum w Dzierżnicy nie miałem pojęcia! Przyda się ta informacja. :)
Co do Piastów, to zdania historyków są podzielone, czy wywodzili się z Giecza, czy z Kalisza. Moim zdaniem bardziej prawdopodobny jest Giecz, choćby z uwagi, że sporo głównych ośrodków piastowskich mamy w okolicy. Grzybowo, Ląd, Gniezno, Ostrów Lednicki, Poznań, czy Ostrów Radzimski koło Murowanej Gośliny.

romulus83 23:56 niedziela, 5 stycznia 2014

Szkoda, że nie mogłem się dziś spyknąć z Tobą, może następnym razem ; )

kkkrajek18 22:38 niedziela, 5 stycznia 2014
Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa rzadk

Dozwolone znaczniki [b][/b] i [url=http://adres][/url]